A vingança é doce (1/ 3-4)

14. prosince 2013 v 23:21 | Berenika Affordová |  A vingança é doce
Ano lidičky přichází něco nečekeného, máme tady další krátkou kapitolovku. Vidím to na tři až čtyři díly.
Prvně k názvu povídky samotné. A vingança é doce není název moc zvyklý což? Řekněme, že když si někdo chytrý, umí pohrát s překladačem dojde nakonec k závěru, že název pochází z portugalštiny a v překladu znamená Pomsta bude sladká. Ano, postupem času vám dojde, proč je název v portugalštině, tedy kromě toho, že Portugalsko miluji.
Za druhé by asi bylo slušností vás informovat, co mě k napsání téhle povídky inspirovalo. Byla to reklama. Ano slyšíte dobře, moje milovaná reklama na Tullamor dew, Irskou whisky. I když příběh se odehrává v Londýně. Čímž bych vás ráda připravila na to, že jde o přihlouplý slash, který vypráví o příběhu, který stojí za touto úžasnou reklamou.Oliver Smith si jen nervózně třel zmrzlé dlaně o stehna a občas je zvedl, aby si do nich dýchl, čímž je alespoň na chvíli více zahřál. Narovnal si kšandy, které mu v posledních pár desítkách minut spadly z ramen, upravil si svojí pečlivě načesanou patku, na které si zakládal a vzhlédl k Josephovi, který chodil po místnosti jako zvíře v kleci. Chraplavým hlasem, který se mu vytvořil z dobré půl hodinky mlčení, k němu pronesl:" Hoď se do klidu, Wiliams. On příde." Jmenovaný mu uštědřil úšklebek, protože věděl, že ani on sám tomu nevěří. Tak se Oliver s povzdechem vrátil ke své bedně od whisky, na které předtím seděl a začal si znovu zahřívat ruce.

Joseph si sedl vedle něho a objal ho kolem ramen, aby ho alespoň trošku ohřál. Oliver se k němu vděčně přitulil a nasával jeho cigaretovou vůni mísící se s nedávno zkonzumovanou troškou whisky a cigaret. Měl ho rád. A o to více líto by mu bylo, kdyby tuhle vloupačku museli pustit nebo by se - nedej bůh - kvůli tomu kreténovi, kterej ještě furt nepřišel, museli jít houpat. Museli by se stále krčit v téhle malé vlhké sklepní místnůstce, kde spolu spali na ovčí kožešině a tiskli se co nejblíže k sobě, aby vytvořili co nejvíce tepla. Tam, kde se spolu vždycky podělili i o ten sebemenší kousíček chleba, který kde ukradli. Na tom místě, které se na pár let stalo jejich domovem. Možná by mu chyběly i rozvrzané schody a plíseň na stropě. I ty rezivé hřebíky vyčnívající z podlahy stlučené z těch nejmizernějších prkýnek v celém Londýně by mu chyběly!

"O čem přemejšlíš?" vyrušil ho Joseph, upírajíc na něj starostlivý pohled. Byl takový za každých okolností. Vždycky se staral o druhé, i když na tom byl bídně. Právě to na něm bylo roztomilé. Ta přehnaná starostlivost a péče.

Oliver se od něj nejdříve odtáhl a pak se ho zeptal: "Bude ti taky tenhle čupr kvartýr chybět?"


Joseph se zdál touto otázkou celkem zaražený. Podrbal se po svém dvoudenním strništi, které mu rašilo na tvářích. Oliver nedočkavě čekal na odpověď, ale věděl, že se mu jí nedostane ihned. Joseph byl váhavý a vždy si všechno raději nechal projít hlavou, než se rozhodl. Neměl rád uspěchaná rozhodnutí ani spontánní plány a natož improvizaci, všechno muselo být do puntíku naplánováno. Stejně jako tahle vloupačka.


"Jo, znáš toho kluka? Já jen, jestli na nás Jack nenašil boudu. Znáš ho, šmejda!" začal Oliver z jiného soudku.


"Ne, snad ne. Řek mi přesně, že to bude profík přes zámky. A to potřebujem ne?"


"Ale takovej asi nebude lacinej, co?"


"No, to asi ne, ale dost si tam nahrabem, neboj. A pak tradá trajekt směrem Švédsko!"

Oliver se ke svému příteli přitulil ještě těsněji než předtím a zapálil si cigaretu.

"Hola hej, chlapci ste tady?" zakřičel burácný mužský hlas od dveří. Oba chlapci věděli, o jakého náladového člověka se jedná a jak by je oba za svoji oboustrannou náklonost dokázal seřvat, protože takový druh vztahu přihlížeje k jejich společenskému postavení byl nepřípustný, tak se raději jeden od druhého s lehkým povzdychnutím z náhlého pocitu chladu odtáhli.

"Tady Jacku. Ty seš přesnej jak švýcarský hodinky, to ti teda povídám!" křikl starší z chlapců na postaršího vyhublého muže se zapadlýma jantarovýma očima, které vznešeně lemovaly brýle s kulatými obroučkami. Na hlavě měl ležérně posazený cylindr, který mu výborně zakrýval pleš a cípy svého dlouhého pršipláště, které táhl daleko za sebou, měl promoklé od všech kaluží, do kterých kdy šlápl. A že jich nebylo málo!

Za ním se plahočil vysoký hubený mladík, tak akorát hodící se k průlezu škvírou v okně. Pobafával z fajfky, v druhé ruce si pohrával s malým skládacím nožíkem a překvapeně se rozhlížel po pokoji svých budoucích pánů. Krk měl skrytý vysokým stojáčkem svého kabátu, ale i přes to okolo něj měl uvázanou hedvábnou šálu.

V právě tu chvíli to Oliverovi došlo. Byl to on.


Sám Lobo Solitário.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 15. prosince 2013 v 8:32 | Reagovat

Pěkná kapitola :) A ta reklama je fakt dobrá, i když mi už někdy leze  na nervy :)

2 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 15. prosince 2013 v 10:04 | Reagovat

Dneska už mi fóry... :D promiň, tahle asociace byla nevyhnutelná!

Páni! Vypadá to ohromně zajímavě! Jenom se nemohu ubránit pocitu, že minimálně jedna postava v jakékoliv tvojí povídce zkrátka MUSÍ mít brýle! Tjádydádydá, pane Lennone, to vy jste příčinou, nemýlím-li se... :)

3 Berenika Berenika | 15. prosince 2013 v 13:24 | Reagovat

[2]: Vidím, že do mě jde vidět jak do hubený kozy :D

4 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 15. prosince 2013 v 17:03 | Reagovat

Tak na tohle člověk nemusí být Holmes! :D

Berenika, holka posedlá The Beatles a postavami, které maj brejle. Co jiného, než Lennona, z toho člověk může vydedukovat? :D

5 Berenika Berenika | Web | 15. prosince 2013 v 21:07 | Reagovat

[4]: No třeba můj děda žije v přesvědčení, že "ten s brejlema" je Harrison

6 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 19. prosince 2013 v 14:45 | Reagovat

:DDDDDDD

To jsem takhle jednou zkoušela svého nebohého kamaráda ze znalostí Beatles, a ten mi řekl, že Harrison stále žije... Tady lze vidět, že jsem své soustavné hučení do jeho osoby dosti zanedbala. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama